Otomasyon Sistemi ve Kontrol Ünitesi

  • Sigortalar
  • Kontaktörler
  • Roleler
  • PLC
  • İndikatör
  • Şalterler

Hazır beton üretimi, bilgisayar kontrollü otomatik dozajlama esasına dayalı bir otomasyon sistemiyle gerçekleşir. Farklı gereksinimlere göre hazırlanan beton karışım formülleri sisteme yüklenerek, üretim komutu verildiğinde, o karışım formülünün gerektirdiği miktardaki malzemenin (çimento, agrega, katkı, su vb) otomatik tartımdan geçirilip, uygun miktarlarda karıştırılmasıyla süreç tamamlanır. Agrega, agrega bandı üzerinde harmanlandıktan sonra, miksere taşınır; çimento, çimento silosunda depolanır ve buradan çimento kantarına taşınır.

Karışım suyundan sonra son bileşen olan katkı malzemesi ise küçük bir bunkerde karıştırılır ve miksere aktarılmak üzere suyla harmanlandığı su bunkerine boşaltılır. Tüm bileşenler miksere toplandığında, karıştırma başlar ve hazır olduğunda karışım miksere aktarılır. Bilgisayar kontrol sisteminin başında “santral operatörü” bulunur; otomatik üretim süreci sonunda bilgisayardan alınan çıktı (irsaliye), sadece muhasebe dokümanı değil, aynı zamanda sipariş verilen betonun içeriğini ve sipariş kriterlerine uygun olup olmadığını gösteren, teknik bir dokümandır.

Hazır beton tesisinde otomasyondan söz edilirken, sadece otomatik dozajlamaya dayalı üretim anlaşılmamalıdır. Dozajlama otomasyonu bir hazır beton tesisinin en önemli teknik unsurudur, ancak tesiste otomasyon uygulanabilecek başka birimler de bulunmaktadır. Proses izleme, üretim raporlama, alarm izleme, sipariş yönetimi, üretim planlama, stok kontrol, kamyon kantarı, transmikser izleme, kalite kontrol laboratuvarı raporlaması v.b. alanlar da, hazır beton tesisinin otomasyon gerektiren diğer unsurlarıdır.

Ücretsiz Teklif

Ücretsiz şekilde teklif almak için iletişim formunu doldurarak bize ulaşın.

Gönder